Oshkosh 2018 facts, figures and Lindys

August 07, 2018
Written by Wings Staff
The new Pilatus PC-24 on display at AirVenture Oshkosh by Levaero Aviation from Canada, the country representing the most registered international visitors.
The new Pilatus PC-24 on display at AirVenture Oshkosh by Levaero Aviation from Canada, the country representing the most registered international visitors.
Organizers of the annual EAA AirVenture Oshkosh event reported statistics from its 2018 event, which ran from July 23 to 29 at Wittman Regional Airport in Oshkosh, Wisconsin. The group also announced winners of the 2018 Lindy Awards, which includes five Canadian entries.

Attendance at AirVenture Oshkosh 2018 was approximately 601,000, which organizers describe as nearly 2 percent above of 2017’s record total. “EAA members and aviation enthusiasts attended in large numbers, even without the presence of a military jet team as we had in 2017,” said EAA chairman Jack Pelton. “Our efforts to create unique attractions and aviation highlights across the grounds were incredibly successful. Attendance on opening day was the best in our history...”


More than 10,000 aircraft arrived at Wittman Regional and other airports in east-central Wisconsin. At Wittman alone, there were 19,588 aircraft operations in the 11-day period from July 20 to 30, which is an average of approximately 134 takeoffs/landings per hour.

There were 2,979 showplanes at Oshkosh 2018, representing the second straight year of having more than 2,900 such aircraft on display: 1,160 homebuilt aircraft (5 per cent increase), 1,094 vintage airplanes, 377 warbirds (7 per cent increase), 185 ultralights and light-sport aircraft, 75 seaplanes, 22 rotorcraft, 52 aerobatic aircraft, and 14 hot air balloons.

More than 12,300 sites in aircraft and drive-in camping accounted for an estimated 40,000 visitors. There were 867 commercial exhibitors and a total of 1,500 educational sessions attended by more than 75,000 people.

A record 2,714 visitors registered from 87 nations (actual counts may be higher since international visitor registration is voluntary), as well as 976 media representatives from six continents. Top countries represented by registered visitors include: Canada (538 visitors), Australia (386) and South Africa (277).

Based on a 2017 University of Wisconsin study of Oshkosh, organizers estimate an economic impact of US$170 million for the five counties in the region (Winnebago, Outagamie, Fond du Lac, Calumet, and Brown).

Lindy Awards
Named after legendary aviator Charles Lindbergh, the Lindy Awards are given out to what AirVenture Oshkosh organizers describe as the best of the best from hundreds of aircraft entries. Lindy Award judging takes into account how an aircraft looks and also the degree of craftsmanship.

Aircraft can only be entered in one category per year and are not eligible for the same or lower tier awards if it has won in the past. The 2018 winners include five Canadian entries, which are bolded below in the categories of Vintage (Classic), Warbird and Seaplane.

The 2018 Lindy Award recipients across the six categories of Homebuilt, VintageWarbird, Rotorcraft, Ultralight and Seaplane include:

HOMEBUILT     
Best Aerobatic - Plaque
Cary Cumberland
Sykesville, Maryland
2018 Christen Eagle II, N46TZ

Kit Outstanding Workmanship - Plaque
Peter Meyer
Severna Park, Maryland
2015 Carbon Cub, N9PW

Keith Ellis
Locust Grove, Georgia
2018 Van’s RV-7A, N859DF

Edward Karnes
Siletz, Oregon
2015 FLS Microjet, N358BV

Larry Eversmeyer
Oklahoma City, Oklahoma
2018 Van’s RV-14, N71LE

Bob Greenall
Lansford, Pennsylvania
2017 Van’s RV-7, N516RG

Gordon Gilchrist
Cedar Springs, Michigan
2018 Carbon Cub, N74PG

Plans Outstanding Workmanship - Plaque
Jeff Point
Milwaukee, Wisconsin
2017 Breezy, NX1879B

Brett Curenton
Elmore, Alabama
2003 F8-L Falco, N811LW

Kit Champion - Bronze Lindy
John Janovetz
Colleyville, Texas
2017 Team Rocket F1 EVO, N265AJ

Thomas Sullivan
Quinnesec, Michigan
2016 Lancair IV-P, N994PT

Donald Wade
Helena, Alabama
2018 Rat Cub, N38RT

Mark Phillips
Smyrna, Tennessee
2018 Zenith 701.1, N701RX

Travis Almuti
Campbell, California
2017 Lancair Legacy, N550RX

Tom Savrda
Vero Beach, Florida
2012 Van’s RV-7, N732TS

Jason Seavolt
Powell, Ohio
2017 Van’s RV-8, N143MS

Melinda Harrill
Columbia, South Carolina
2016 Van’s RV-7, N324MH

Andrew Manilla
Park City, Utah
2017 Van’s RV-8, N869AM

Plans Champion - Bronze Lindy
Steve Johansen
Salem, Oregon
2007 Van’s RV-3, N159SJ

Robert Unger
Tinley Park, Illinois
2005 Breezy, N83X

Reserve Grand Champion Kitbuilt - Silver Lindy
Richard Hansen
Winchester, California
2017 Van’s RV-10, N52RK
Reserve Grand Champion Plansbuilt - Silver Lindy

Lionel Adroit
Pujaudran, France
2011 Cri-Cri MC15, FPLIO

Paul Poberezny Founder’s Award for Best Classic Homebuilt
Kevin Severs
Cincinnati, Ohio
1998 Hatz CB-1, N560V

Grand Champion Kitbuilt - Gold Lindy
Steve Schreiber
Windermere, Florida
2016 Lancair Legacy, N6154S

Grand Champion Plansbuilt - Gold Lindy
Curtis Cumberland
Woodbine, Maryland
2017 Pitts Special S-1S, N834T

VINTAGE

Antique (through August 1945)     

World War II Military Trainer/Liaison Aircraft Runner-Up
Benjamin Redman
Faribault, Minnesota
1941 Waco UPF-7, N32093

Transport Category Runner-Up
Bill Liimatainen
Monroe, Wisconsin
1946 Fairchild 24W-46, N81369

Customized Aircraft Runner-Up
Benjamin Redman
Faribault, Minnesota
1941 Waco UPF-7, N32063

Bronze Age (1937-1941) Runner-Up
Richard Martin
Sonoma, California
1939 Douglas DC-3, N341A

Silver Age (1928-1936) Outstanding Open-Cockpit Biplane
Richard Zeiler
Thousand Oaks, California
1929 Travel Air D4D, NC162V

Silver Age (1928-1936) Runner-Up
Glenn Peck
Maryland Heights, Missouri
1931 Curtiss Wright Sedan 15-D, NC436W

World War II Military Trainer/Liaison Aircraft Champion - Bronze Lindy
Stephen Zoerlein
St. Charles, Illinois
1941 Waco UPF-7, NC32091

Transport Category Champion - Bronze Lindy
Brandon Jewett
Brighton, Colorado
1943 Douglas DC-3C-S4C4G, N25641
    
Customized Aircraft Champion - Bronze Lindy
Paul Carmichael
Ellicottville, New York
1941 Waco UPF-7, N32079

World War II Era (1942-1945) Champion - Bronze Lindy
Thomas Morris
Sonoma, California
1943 Howard DGA-15P, N68231

Bronze Age (1937-1941) Champion - Bronze Lindy
Steve Marini
Danville, California
1940 Spartan 7W, N17662

Silver Age (1928-1936) Champion - Bronze Lindy
David Woosley
Hartford, Kentucky
1931 Waco QCF, N2091S

Antique Reserve Grand Champion - Silver Lindy
Jim Hammond & Kate Tiffany
Yellow Springs, Ohio
1936 Aeronca LB, N16262

Antique Grand Champion - Gold Lindy
Greg Heckman
Polo, Illinois
1928 Lincoln-Page, C-5735

Classic (September 1945-1955)

Outstanding Aeronca Champ - Small Plaque
Richard Haldeman
Mount Juliet, Tennessee
1946 Aeronca 7AC, N83729

Outstanding Cessna 120/140 - Small Plaque
David Freeland
Leawood, Kansas
1946 Cessna 120, N77475

Outstanding Cessna 170 - Small Plaque
Olan Hanley
Bellevue, Washington
1952 Cessna 170B, N2538D

Outstanding Cessna 190/195 - Small Plaque
Curtis Simonye
Fishers, Indiana
1951 Cessna 195A, N1082D

Outstanding Luscombe - Small Plaque
Robert Flannery
Durango, Colorado
1947 Luscombe 8E, N2953K

Outstanding Piper J-3 - Small Plaque
Jeffery Nelson
Pleasant Prairie, Wisconsin
1946 Piper J-3C-65, NC88462

Outstanding Piper Other - Small Plaque
Don Jordan
Midlothian, Texas
1946 Piper PA-12, N7585H

Outstanding Swift - Small Plaque
Mark Holliday
Lake Elmo, Minnesota
1948 Temco GC-1B, N3860K

Outstanding Taylorcraft - Small Plaque
Scott McFadden
Thunder Bay, Ontario, Canada
1946 Taylorcraft BC-12D, CF-CLR

Outstanding Limited Production- Small Plaque
Simon Drouin
Saint-Georges, Quebec, Canada
1954 Helio Courier, CG-OOI

Custom Class A (0-85 hp) - Small Plaque
Otis Lokken
Madison, Wisconsin
1946 Aeronca 7AC, N84614
    
Custom Class B (86-150 hp) - Small Plaque
Windle Henry
Searcy, Arkansas
1946 Piper PA-12, N92754

Custom Class C (151-235 hp) - Small Plaque
Jim “Frog” Jones
Madison, Georgia
1948 Temco GC-1B, N3824K

Custom Class D (236-plus hp) - Small Plaque
Dwayne Clemens
Benton, Kansas
1954 Cessna 180, N180XR

Best Customized Runner-Up - Large Plaque
Eric Medsger
Wichita Falls, Texas
1955 Cessna 180, N9177C

Class I (0-85 hp) - Bronze Lindy
James Steed
Bryant, Arkansas
1946 Piper J-3, N70935

Class II (86-150 hp) - Bronze Lindy
Suzy Kryzanowicz
Bay City, Michigan
1948 Aeronca 15AC, N1003H

Class III (151-235 hp) - Bronze Lindy
Carl Geisert
Chandler, Arizona
1953 Cessna 180, N1564C

Class IV (236-plus hp) - Bronze Lindy
Robert Wiplinger
Inver Grove Heights, Minnesota
1944 Beech C18S, N6047V

Champion Customized Classic- Bronze Lindy
Ryan Salahi
San Diego, California
1949 Navion F, N4892K

Reserve Grand Champion - Silver Lindy
Ryan Harter
Greenfield, Indiana
1946 Aeronca 11AC, NC3175E

Grand Champion- Gold Lindy
Charles “Rusty” & Mark Morris
Fort Worth, Texas
1955 Cessna 170B, N2935D

Contemporary (1956-1970)
    
Outstanding Beech Single Engine - Outstanding in Type
Robbie Wills
Conway, Arkansas
1969 Beech E33A, N2939A

Outstanding Beech Multiengine - Outstanding in Type
Ken Huffine
Oak Island, North Carolina
1968 Beech D55, N433K

Outstanding Cessna 170/172/175/177 - Outstanding in Type
Lynn Dawson
Madison, Virginia
1957 Cessna 172, N7928B

Outstanding Mooney - Outstanding in Type
John Breda
Needham, Massachusetts
1968 Mooney M20F, N954N

Outstanding Piper PA-24 Comanche - Outstanding in Type
Brian Fogleman
Stonewall, Louisiana
1958 Piper PA-24-250, N5287P

Outstanding Piper PA-28/PA-32 Cherokee - Outstanding in Type
James R. McMaster II
Bath, Pennsylvania
1965 Piper PA-32-260, N3359W

Best Continuously Maintained - Outstanding in Type
Donald Bartlett
Carterville, Illinois
1957 Piper PA-22-150, N7409D
    
Most Unique - Outstanding in Type
Robert Sabbatino
New Milford, Connecticut
1969 Beech E33C, N544ST

Preservation Award - Outstanding in Type
Kevin Mayer
Lima, Ohio
1958 Beech J35, N76J

Class I Single Engine (0-160 hp) - Bronze Lindy
Marr Olsen
Kelseyville, California
1959 Piper PA-18A-150, N9460D

Class II Single Engine (161-230 hp) - Bronze Lindy
Brian Locascio
Orland Park, Illinois
1966 Mooney M20F, N9550M

Outstanding Customized - Bronze Lindy
Chris McGough
Lakewood, California
1964 Piper PA-24-250, N8345P

Outstanding Multiengine - Bronze Lindy
Ken Hoffman
Punta Gorda, Florida
1962 Beech D50E, N123TC

Reserve Grand Champion Customized - Silver Lindy
Adrian Eichhorn
McLean, Virginia
1962 Beech P35, N1733G

WARBIRD
    
Preservation Award
Danny Linkous
Mooresville, North Carolina
de Havilland DHC-1 Chipmunk, N5UK

Mark Howard
Edmond, Oklahoma
Fairchild PT-26A Cornell, N9279H

Kevin Miller
Addison, Texas
Cessna L-19 Bird Dog, N3946K

Jimmy Hayes
Sarasota, Florida
North American SNJ-4, N495MK

Doc’s Friends
Wichita, Kansas
Boeing B-29 Superfortress, N69972

Bill Finney
Muncie, Indiana
Cessna L-19 Bird Dog, N5190G

Judges’ Choice: Trainer Glider
Western Antique Aeroplane & Automobile Museum
Hood River, Oregon
Taylorcraft TG-6, NX39177

Judges’ Choice: T-34
Gary Rosen
Manchester, Massachusetts
Beech T-34 Mentor, N6450D

Judges’ Choice: Attack
John O’Connor
Downers Grove, Illinois
Chance Vought AU-1 Corsair, N965CV

Judges’ Choice: Classic Jet
World Heritage Air Museum
Farhope, Arizona
Gloster Meteor T-7, NX313Q

Judges’ Choice: C-47
American Flight Museum
Topeka, Kansas
Douglas AC-47 Spooky, N2805J

Judges’ Choice: L-Bird
Gus Johnson
Newton, New Jersey
Aeronca 7BCM L-16, N1134V

Best Trainer Glider
Western Antique Aeroplane & Automobile Museum
Hood River, Oregon
Piper TG-8, N46627
Silver Wrench
Western Antique Aeroplane & Automobile Museum
Hood River, Oregon

Best Jet
Bob Baker
Alva, Oklahoma
SIAI-Marchetti S-211, NX877B
Silver Wrench
Bob Baker
Alva, Oklahoma

Best Helicopter
Barry Hammarback
River Falls, Wisconsin
Bell OH-13H Sioux, N9025
Silver Wrench
Josh Svenningsen
Menomonee Falls, Wisconsin

Best C-47
Commemorative Air Force - Central Texas Wing
Austin, Texas
Douglas C-47 Skytrain, N47TB
Silver Wrench
Commemorative Air Force - Central Texas Wing
Austin, Texas 

Best L-19
Steve Stires
Germantown, Tennessee
Cessna L-19E Bird Dog, N4848M
Silver Wrench
Myers Aviation
Oshkosh, Wisconsin

Best Light Transport
Granger Haugh
Scottsdale, Arizona
Beechcraft GB-2 Traveller Mk I, N582
Silver Wrench
West Coast Air Creations
Riverside, California

Best T-6
Lou Feldvary
Hardy, Virginia
North American T-6 Texan, N757LF
Silver Wrench
Flying Colors Aviation Inc.
Benton Harbor, Michigan

Best Bomber
James Reynolds
Haltom City, Texas
Douglas B-26K/A-26A Invader, N4988N
Silver Wrench
Greatest Generation Aircraft
Fort Worth, Texas

Phoenix Award
Michael Potter
Ottawa, Ontario, Canada
Supermarine Spitfire Mk IX, CGYQQ
Gold Wrench
Vintech Aero
Gatineau, Quebec, Canada

Keep ’em Flying Award
Greg Scileppi
Denver, Colorado
Beech T-34C Mentor, N34CC
Gold Wrench
Weaver Aircraft
Carson City, Nevada

Keep ’em Flying Award
Ron Whitt
Slinger, Wisconsin
Beechcraft T-34A Mentor, N34SZ
Gold Wrench
Plane Schemer
Gadsden, Alabama
Gold Wrench
Plane Safe Aircraft Maintenance
Waukesha, Wisconsin

World War II Reserve Grand Champion - Silver Lindy
Michael Potter
Ottawa, Ontario, Canada
Supermarine Spitfire Mk IX, CGYQQ
Gold Wrench
Vintech Aero
Gatineau, Quebec, Canada

World War II Grand Champion - Gold Lindy
Bruce Eames
Houston, Texas
North American P-51C Mustang, N6555B
Gold Wrench
Aircorps Aviation
Bemidji, Minnesota

ROTORCRAFT
    
Helicopter - Gold Lindy
Russell Kunz
Neosho, Wisconsin
Safari 400, N615RK

Helicopter - Silver Lindy
Geno Mancini
Mountain Iron, Minnesota
RotorWay Turbine, N420SX

Gyroplane - Gold Lindy
Chris Toeppen
Atherton, California
Auto-Gyro Cavalon, N40CT

Gyroplane - Silver Lindy
Andy LeBoeuf
Gheens, Louisiana
Auto-Gyro MTO Sport, N217LL

Gyroplane - Bronze Lindy
Gregory Spicola
Brooksville, Florida
American Ranger 1, N205AR

Gyroplane - Bronze Lindy
Dayton Dabbs
Taylor, Texas
Magni M-24, N678HJ

ULTRALIGHT & LSA
    
Light-Sport Aircraft - Reserve Grand Champion
Steve Henry
Nampa, Idaho
Just Highlander, 622SC

Light-Sport Aircraft - Honorable Mention
William Stilley
Milwaukee, Wisconsin
Kitfox Model IV, 47WS

Ultralight - Honorable Mention
Peter Sripol
Beaver Creek, Ohio
Sky Pupper

SEAPLANES
    
Gold Lindy
Mark Stevens
Erwanna, Pennsylvania
de Havilland DHC-2 Beaver, N591DB

Silver Lindy
Michael Potter
Ottawa, Ontario, Canada
de Havilland DHC-2 Beaver, C-GUPM

Bronze Lindy
Jimmy Graham
Miami, Florida
de Havilland DHC-2 Beaver, 188JG

Best Fabric
Bud Hanson
Baudette, Minnesota
Piper Super Cub, N29LE

Best Metal
John Viskop
Owasso, Oklahoma
de Havilland DHC-2 Beaver, N328JV

Best Amphibian
Greg Smith
Montgomery, Texas
Cessna 185, N5222R

Judges Choice
James Booth
Bozeman, Montana
Piper PA-12, N5901V

Add comment


Security code
Refresh

Subscription Centre

 
New Subscription
 
Already a Subscriber
 
Customer Service
 
View Digital Magazine Renew

Most Popular

Latest Careers

We are using cookies to give you the best experience on our website. By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. To find out more, read our Privacy Policy.